Premiär för Götalandståg i Västtrafik i morgon
Från och med i morgon övertar SJ och Götalandståg den regionala tågtrafiken inom Västtrafik. Den 1 maj är det premiärdags för SJs nybildade dotterbolag Götalandståg i Västsverige.
Från och med i morgon övertar SJ och Götalandståg den regionala tågtrafiken inom Västtrafik. Den 1 maj är det premiärdags för SJs nybildade dotterbolag Götalandståg i Västsverige.
SJ förbättrar resultatet före skatt till MSEK 38 (-234) under första kvartalet och ökar omsättningen till MSEK 1 995 (1 849) under det första kvartalet 2012. – Vi fokuserar på kvalitet och service för att leverera det vi lovar våra kunder och ser nu en återhämtning, säger SJs vd Jan Olson.
Välkommen till SJs pressträff fredagen den 27 april klockan 14.00 då VD Jan Olson sammanfattar SJs ekonomiska resultat för det första kvartalet 2012.
För andra året i rad har Sveriges kommunikatörer röstat fram SJ som bäst på kommunikation. SJ räknas även som näst bäst i landet på kriskommunikation, 3 300 professionella kommunikatörer har deltagit i undersökningen.
SJ tar över som operatör för Västtrafiks regional- och lokaltåg från och med den 1 maj. SJ ersätter DSB vars kontrakt nu brutits av Västtrafik.
Styrelsen för SJ AB har idag på önskemål från VD Jan Forsberg beslutat att avsluta Jan Forsbergs VD-uppdrag per den 2 april.
SJs mobilapp Min Resa har blivit en succé och snart har 200 000 resenärer laddat ned den. Nu kommer en utvecklad och förbättrad version.
SJ 3000, SJs nya snabbtåg, tilldelats ”High Design Quality” i den internationella stortävlingen Red Dot Design Award.
SJ är branschbäst på hållbarhet bland alla svenska tåg-, buss- och taxibolag. Det visar undersökningen Sustainable Brands som korar Sveriges mest hållbara varumärken. 8 015 konsumentar röstade fram SJ som mest hållbara persontransportföretag.
SJ startar åter snabbtågstrafik mellan Jönköping och Stockholm från den 15 april. Det blir en tidig morgontur till Stockholm, med returresa tidigt på kvällen.
MedieAkademin lanserade igår sin helt nya rankinglista under namnet Twitterbarometern i samarbete med analysföretaget Aitellu och medieforskaren Marie Grusell. SJ hamnar på andra plats bland Företag/Organisationer efter Spotify.
Tekniska Museet öppnar denna vecka utställningen "100 innovationer". SJ representerar järnvägen och tåget som rankas som den trettonde viktigaste innovationen.