Arctic Circle Pass – upplev polcirkeln med SJs tåg
SJs nya flexibla dagsbiljett, Arctic Circle Pass, gör det möjligt för turister att kliva på och av SJs alla tåg mellan Kiruna och Narvik. Totalt kan man gå av och på vid arton stationer.
SJs nya flexibla dagsbiljett, Arctic Circle Pass, gör det möjligt för turister att kliva på och av SJs alla tåg mellan Kiruna och Narvik. Totalt kan man gå av och på vid arton stationer.
SJ har nu övertagit de fyra första nya snabbtågen SJ 3000 från leverantören Bombardier Transportation. Resterande 16 fordon kommer fortlöpande att levereras under vår och sommar. Trafikstarten sker på sträckan Stockholm-Sundsvall.
Idag lanserar SJ den nya lågpriskalenden. Där kan resenärerna enkelt hitta de allra billigaste biljetterna samlade på ett ställe. Lågpriskalendern förenklar för resenärerna att hitta flera resealternativ.
SJ har utsetts till Sveriges grönaste varumärke av varumärkesbyrån Differ som tillsammans med undersökningsföretaget YouGov frågat 1027 svenskar mellan 15 och 74 år.
SJ släpper 350 000 lågprisbiljetter till flera av Sveriges populäraste resmål.
Björn Rosell har utsetts till ny CIO, chief information officer och ansvarig för SJs IT-och kommunikationssystem. Han kommer närmast från godstågsoperatören Green Cargo.
SJ gör en rad förberedelser inför de förväntade nya oväder som bedöms nå Sverige under natten mot onsdag den 4 januari.
Trafiken börjar åter komma igång efter tidigare stopp i trafiken och avstängningen av flera banor. SJs högsta prioritet är nu att säkra att de resenärer som ännu inte kommit iväg på sina destinationer ska få resa så snart som möjligt. Information till alla berörda skickas så långt som möjligt via SMS och e-post med uppmaning att kontakta SJ via särskilt telefonnummer.
Julhandeln gör att tågen till och från Uppsala är fullsatta på lördagarna. SJ uppmanar Uppsalaresenärerna att vara ute i god tid och gärna betala sina biljetter med reskassa. Till och med 2011-12-31 bjuder SJ på kortavgiften vid laddning av minst 300 kronor reskassa på ett nytt SJ Regional-kort. Med reskassa går biljettköpet på bara några sekunder och SJ ger dessutom cirka 3 procents rabatt.
På grund av det rådande väderläget med visst stopp i järnvägsdriften erbjuder SJ ombokning eller återköp på sträckorna Västkustbanan eller Hässleholm-Alvesta under måndagen.
SJ har beslutat att bibehålla snabbtågsförbindelsen med X 2000 mellan Östersund och Stockholm fram till dess att det nya snabbtåget SJ 3000 sätts í trafik under 2012.
Komikern Johan Glans (bilden) tilldelas SJs och OPERAS musikalpris 2011. Han får priset för sin roll i Monty Python-musikalen Spamalot. Som den mesige riddaren Sir Robin är han uppsättningens ”glänsande pärla” på Oscarsteatern i Stockholm.